Vi havde besøg af Bradford / Bingley Rugby Club (BB) søndag den 11. april.

BB kom med 23 spillere i alderen 14-15 år og vi havde i den anledning lavet en mini 7s turnering. Pingvin, Hundested, CSR og FRK var inviteret, det var med kort varsel arrangementet var sat sammen, så kun CSR og FRK formåede at deltage med et hold, tak til dem.

Bingley er en relativt stor rugby klub fra det nordlige England. 200 aktive ungdomsspillere med hold i alle rækker U10, U11, U12 osv. Så det var med lidt spænding vi så frem til mødet.
Deres spillere fortalte at de havde gjort en stor indsats for at skaffe penge til turen, ud over at skaffe lokale sponsorer havde de været ude at vaske biler for folk og fyldt indkøbsposer i supermarkeder, for at gøre deres tur til Copenhagen mulig. Så vi skal være lidt stolte over at de kom og spillede i vores klub.

BB boede på hotel i København, havde spillet i Hundested om fredagen og været i Tivoli lørdag.
Søndag morgen blev de hentet af Mikkel, Curry og Jeppe på hotellet og kørt med bus til klubben. Stor cadeau til Jer 3 drenge, I fik stor ros fra englænderne over den måde I havde udført det job. Super!

Turneringen forløb rigtigt godt set med Speed-øjne. Vores U16 drenge vandt alle deres kampe og der blev virkelig kæmpet igennem. Især i den første kamp mod englændernes bedste hold (BB2) var flot. Fint at se hvor godt vores rucks fungerede og alle arbejdede for hinanden.

Vores U18 var også på banen i to kampe mod FRK. Den første endte uafgjort og den sidste tabte vi. Der er masser af talent og kampgejst på holdet men der mangler lige det sidste sammenspil før det helt fungerer. Det bliver spændende at se om trænerne kan få styr på det gennem sæsonen, holdet er absolut ikke uden muligheder.

Efter kampene takkede englænderne mange gange for den gode behandling og vi har en stående invitation til at besøge deres klub, skulle vi få muligheden.

Tak for indsatsen!

Resultater fra kampene på dagen:

11:00   Speed 15 BB2 7
11:20   CSR 14 BB1 5
11:40 U18 Speed 19 FRK 19
           
12:20   Speed 33 CSR 7
12:40   BB1 0 BB2 33
13:00 U18 FRK 19 Speed 0
           
13:40   Speed 28 BB1 19
14:00   CSR 7 BB2 22
           
14:40   U16 select 24 U17 select 0